Лука Дончиќ запиша трипл-дабл по 22. пат во кариерата, Далас го победи Њу Орлеанс со 127-123, Словенецот погоди за три поени на 118-118, потоа неговиот тим победи.

Тројката на Дончиќ со чекор назад и прецизен шут е момент на мечот оценуваат аналитичарите во НБА, Словенецот е едноставно неверојатен, на секој шести меч во лигата има по еден трипл-дабл.

Тројката на Дончиќ: