Кавај Ленард  е МВП од финалето, вчера го доби трофејот на средбата во  Торонто каде неговиот нов клуб  ЛА Клиперс запиша победа со 112-92.

Навивачите во Торонто топло го поздравија својот довчерашен играч, арената ечеше,  со овации за Ленард.

Ленард го предводеше Клиперс  до нова победа, мечот со Торонто го заврши со  23 поени, пет скока и шест асистенции.

Лејкерси имаат скор 19-7,  Торонто досега во сезоната запиша  16 победи и 8 порази.