Кошаркарите на ЛА Лејкерс со побдата против Јута си го осигураа лидерското место во Западната конференција во пресрет на завршните кола пред плеј-офот.

Во понедата од 116:108, за Лејкерс се издвои Ентони Дејвис со 42 поени, Леброн постигна 22 поени, 8 скокови и 9 асистенции.

Резултати: 

Њу Орлеанс – Мемфис 109-99
Филаделфија – Сан Антонио 132-130
Јута – ЛА Лејкерс 108-116
Мајами – Торонто 103-107
Оклахома Сити – Денвер 113-121
Вашингтон – Индијана 100-111