Натпреварите во НБА лигата се секогаш возбудливи, без разлика дали станува збор за регуларната сезона или плеј-офот, се случи и првата победа со кош псотигнат со звукот на сирената.

Натпреварот меѓу Бруклин и Мемфис беше решен во последната секунда, победи екипата на Мемфис 133-134, со кошот во последната секунда од натпреварот.

За победа реализираше Џое Кровдер, неговиот шут беше побрз од сирената за спектакуларен кош за победа на домашната екипа.