ЛА Лејкерс  го освои трофејот во НБА-лигата, го совлада по четврти пат Мајами и прославата започна, навивачите  излегоа на улиците и пред „Стејплс центарот“ за да го прослават успехот.

За Лејкерс ова е  17. трофеј во клупската историја, навивачите беа нестрпливи да ја започнат прославата.

Често беше скандирано  името на починатиот Коби Брајант, прославата кулминира кога беа употребени пиротехнички средства, реагираше полицијата која имаше сериозни проблеми да ја растури толпата.