Портланд го совлада Торонто со 112-111, клучни беа понеите на  Си Џеј Меколум на 9,6 секунди до крајот на мечот.

Си Џеј Меколум тргна сам од сопствената половина и погоди за победа на својот тим, мечот го заврши со 30 поени и бепе најефикасен поединец во својот тим.

Вашингтон конечно победи дома, го совлада фаворитот Феникс со 128-107, Бредли Бил запиша 34 поени и беше наисјтакнат поединец во составот на победничката екипа. Кај Феникс се истакна Девин Бакер со 33 поени.

Резултати:

Атланта -Филаделфија 112-94, Шарлот-Њујорк 109-88, Кливленд -Мемфис 91-101, Орландо-Милвоки 99-121 и Сакраменто – Индијана 127-122.