Далас ја победи Минесота со 111-91, во тимот од Тексас не настапи Лука Дончиќ кој има мала повреда на палецот на левата рака но затоа блесна Кристапс Порзингис.

Порзингис натпреварот го заврши со 38 поени 13 скока и 5 блокади, практично го замени младиот Словенец.

Никола Јокиќ запиша трипл дабл во победата на Торонто против  шампионот Торонто со 133-118. Јокиќ беше незапирлив со 23 коша, 18 скокови и 11 асистенции.

Резултати:

Шарлот – Милвоки 85-93

ЛА Клиперс – Филаделфија 136-130

Сакрамнето – Детроит 106-100

Њу Орлеанс – ЛА Лејкерс 114-122

Голден Стејт – Вашингтон 110-124