Ненад Димитријевиќ одигра одлично во дресот на Хувентуд во пресметката со Барселона. Македонскиот репрезентативец добива се позначајна улога во неговиот тим а тоа се покажа и во дербито на „Каталонија“.

Димитријевиќ го изведе потегот на сезоната за него, а тоа го смеси во ТОП 3 најдобрите потези во „Ендеса“ лигата заедно со Мики од Реал Мадрди и Адамс од Уникаха.