Иван Тричковски игра во топ форма,  тоа е добра вест за селекторот Игор Ангеловски ги постигна двата гола во денешната победа на АЕК Ларнака против Анортозис  so 2-1.

Македонскиот репрезентативец постигна ретко убав гол за АЕК Ларнака од слободен удар во 16 минута за водство 1-0, потоа погоди и за 2-0 во 49 минута.

Тричковски е лидер во Кипар со 20 голови на листата на стрелците, вторит на листата, Рајо им ашест помналку, инаку играч на лидерот Аноротзис.