Неверојатен натпревар одиграа Портланд и Милвоки кој заврши со 134-131 за екипата на Блејзерс предводена од неверојатниот Лилард кој мечот го заврши со 61 поне.

Лилард стана шестиот играч во историјата на НБА кој успеал да постигне 60 или повеќе поени на три натпревари во една сезона.

Покрај овие 61 поен, Лилард придодаде и 8 асистенции и 5 скока, Лука Дончиќ на спротивната страна  натпреварот го заврши со „дабл-дабл“ , 25 поени и 10 скока, на ова придодаде и осум асистенции.

Со оваа победа Портланд ги задржа шансите  за пласман во плејофот