Единствениот кошаркар кој одби да клекне  за време на интонирањето  химната на САД, во знак на поддршка на црномурестите  „Black lives matter““, Џонатан Исак од екипата на Орландо се повреди на  дуелот со Сакраменто.

Исак ги скина лигаментите во коленот, инцидентот се случи во последната четвртина, по што Исак беше изнесен од салата во количка.