Тренерот на Денвер, Мајкл Мелоун беше исклучен во средината на втората четвртина од мечот во кој неговиот тим го совлада Сан Антонио со 106: 96!

И тоа е заради Никола Јокиќ, односно заради нападот врз судиите кои не играа фаул над Србинот – и бидејќи тоа беше негов втор технички натпревар, тој едноставно мораше порано да оди во соблекувалната.

Мелоун беше лут поради односот на судијата кон еден од најдобрите играчи во лигата, толку многу што сакаше физички да се справи со нив. Од друга страна, Јокиќ му „врати“ завршувајќи го мечот со 25 поени, 10 асистенции и девет скока.