Далас предводен од извинредниот Лука Дончиќ стигна до победа над најдобрата екипа сезонава , ЛА Лејкерс, запиша победа со 114-100, Словенецот мечот го заврши со 27 поени, 10 асистенции и 9 скокови.

Дончиќ и соиграчите едноставно го разбија тимот на Леброн Џејмс во второто полувреме, Далас третиот период го заврши со 35-17, ја најави и ја осигура победата.

Со оваа победа, Длас се реваншира за поразот од пред еден месец, Леброн Џејмс натпреварот го заврши со 25 поени, 9 скокови и 8 асистенции.