Новата 75 -та сезона во кошаркарската НБА лига започнува со натпреварот помеѓу Милвоки и Бруклин ноќта помеѓу вторник и среда.

Милвоки е и бранител на титулата, која ја освои минатата сезона со победа во финалната серија над Феникс (4: 2).

Натпреварот на „Фосерв форум“ започнува во 1.30 часот по средноевропско време.

Во вториот натпревар вечерта ќе играат шампионите од 2020 година, Лос Анџелес Лејкерс и шампионите од 2018 година, Голден Стејт Вориорс (4.00).

Редовната сезона завршува на 10 април, а потоа следува плеј -оф турнир за екипите од седмата до десеттата во двете конференции, додека плејофот започнува на 16 април.