Следниот противник на Македонската одбојкарска репрезентација на Еп селекцијата на Белорусија во максимално драматичен меч во 5 сета славеше над Финска со 3-2.

Оваа победа добива на тежина, откако првите два сета им припаднаа на Финците кои не знаеја тоа да го искористат. За Белорусија ова е прва победа на континенталниот собир, по поразите во првите две кола од фаворитите Русија и Словенија.

Натпреварот Македонија -Белорусија ќе се одигра утре во Стожице со почеток од 20:30 минути.