Македонската одбојкарска репрезентација пред мечот со Шпанија доби сериозна поддршка од навивачите, кои не сакаат да размислуваат за резултатите на ЕП. Меѓу најмладите беа Минеа, Мелани и Матиас кои имаат по 4, 6  и 7 години.

Македонија е тука, доволен е настапот и не е важно каков резултат ќе избори.

Македонија по три кола има три порази а во четвртото денеска игра со Шпанија.