Македонската одбојкарска репрезентација одигра храбро и борбено, Турција сепак ја оправда фаворитската улога во салата на СЦ „Борис Трајковски“ , натпревар од ЕУРО квалификациите.

Турција го доби првиот сет 25-16, во вториот Македонија демонстрираше одлична игра и го реализираше со 25-18.

Гостите се вратија во третиот сет со 25-18, во четвртиот беа подобри со 25-12 за победа 3-1.