Капитенот на Македонската одбојкарска репрезентација Никола Ѓоргиев на својот фејсбук профил бара подршка од македонската јавност за престојните дуели од ЕП против Белорусија и Словенија.

Макеодонија по првите 3 средби запиша, исто толку порази и тоа од селекциите на Финска, Турција и Русија.