Одбојкарите на Србија ја совладаа Холандија со 3: 0 во сетови 25:23, 25:20, 27:25 и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство во Гдањск, со што ја продолжија кампањата за одбрана на титулата шампион на Старата Континент.

Денес, за разлика од пред два дена против Турција, немаше проблеми, па момците на Бобо Ковач успеаја да победат во три сета.

Србија ја предводеа до победата, по 88 минути игра, Урош Ковачевиќ со 15, Дражен Лубуриќ со 11 и Марко Ивовиќ со десет поени. Во поразениот тим најдобар беше Нимир Абдел-Азиз со 14 поени

.Актуелните европски шампиони за место во новото финале ќе се борат со победникот од четвртфиналето во кое ќе се сретнат Италија и Германија. Тој натпревар е на програмата утре, додека полуфиналето е в сабота во Катовице