Македонската одбојкарска репрезентација го игра првиот меч на Европското првенство, противник е Финска, фаворит на хартија.

Нашиот национален тим дебитира на завршните турнири на континеталниот шампионат, секој поен, сет и победа ќе бидат историски за македонската одбојка.