Македонија го запиша првиот пораз во групата Ц, квалификации за ЕУРО, пораз од Турција со еден освоен сет 1-3, потклекнавме во вториот дел од мечот.

Турција го доби првиот сет 25-16, во вториот Македонија демонстрираше одлична игра и го реализираше со 25-18.

Гостите се вратија во третиот сет со 25-18, во четвртиот беа подобри со 25-12 за победа 3-1. Најдобар поединец во нашиот состав беше Никола Ѓоргиев со 16 поени.

Македонија утре се среќава со БиХ, натпревар во кој мораме да победиме со максимален резултат.