Историска прва победа за Македонија на Европските првенства, совладана Белорусија со 3-1 во „Стожице“ по голема борба и извонредна партија на Никола Ѓорѓиев.

Ѓорѓиев мечот го заврши со 37 поени што е неверојатно постигнување за нашиот капитен.