Македонија поразена од Финска на првиот меч на Европското одбојкарско првенство. Финска победи со 3-1, по сетови 25-23, 25-22, 23-25 и 25-21.

Игравме добро, имавме водство во сите сетови но ја испуштивме предноста во неколку наврати.

Во вториот сет прокоцаквме добро водство, Финска славеше со 25-22. Финска првиот сет го реализира со 25-23, одлично играше противникот на сервис  и на блок и тоа беше клучно во првиот сет.

Македонија утре  се среќава со  Турција од 17-30 часот.