Македонската одбојкарска репрезентција ја одработува третата недела подготовки во Маврово за деби настапот на ЕП. Денеска беше промовиран и воведниот видео спот кој ја носи пораката „Живеј го сонот“.  Нашите репрезентативци посакуваат успешен настап на континенталниот собир во септември.

Посакуваат поддршка на трибините во Љубљана и доволен број на победи за пласман во втората фаза од ЕП.