„Најдолговечниот“ спортист во историјата на Олимпијадата, откако настапи во Јапонија на 51-годишна возраст, објави крај на кариерата, но пред се затоа што неговите дисциплини нема да бидат на програмата во Париз за три години.

Шпанецот Хесус Анхел Гарсија ја заврши брзинската трка Сапоро на 50 километри на 35 -то место, 29 години по дебито на Олимписките игри во Барселона во 1992 година.

Гарсија во својата децениска кариера освои четири светски медали, вклучувајќи златен 1993 и два европски медали. Но, тој никогаш не го освои на Олимпијадата, иако двапати беше многу близу – во Атина во 2004 година го зазеде петтото место, а во Пекинг во 2008 година го освои четвртото место.

Тој е единствениот спортист во историјата кој настапил на осум Олимписки игри, но нема да го зголеми својот рекорд. Не затоа што мисли дека 51 година  е премногу, туку затоа што неговата дисциплина беше отфрлена од Игрите во Париз во 2004 година, бидејќи нема женски еквивалент. Спортистките се натпреваруваат во пешачење само 20 километри.

Тој го објави своето збогување пред утринската трка, на која победи Полјакот Давид Томала, без лажни соништа за медал.

“Кога бев помлад, бев премногу импулсивен. Кога го добив искуството, немав повеќе младост. Осум натпревари беа доволни, само сакам уште еднаш да уживам во олимписката магија пред да се повлечам во помирен и порелаксирана живот “, рече Гарсија.

Неговото збогување значи дека нема да има шанса да стане олимпиец со најдолг стаж на сите времиња. Рекордот до денес го држи Канаѓанецот Јан Милар, кој настапи на десет Игри од 1972 до 2012 година, последен пат како 65-годишник.