Бразил ја одбрани титулата олимписки шампион бидејќи ја победи Шпанија со 2: 1 во финалето на турнирот во Токио по продолженија.

Бразилците поведоа преку Куња во втората минута од продолжението во првото полувреме, а Шпанија израмни преку Ојарзабал во 61. минута. Во продолженијата, Малком му донесе злато на Бразил.

Фудбалската репрезентација на Шпанија сега има три сребрени и еден златен медал на Олимписките турнири, додека Бразилците двапати беа трети, три пати трети и двапати први.

Натпреварот во Токио понуди многу возбудувања. Ричарлисон го промаши целиот гол од пенал во 38. минута, а потоа во 52. минута ја погоди гредата.

По тој повод голема улога одигра и Шпанскиот голман Унаи Симон, кој ја сврте топката кон гредата.

Шпанците можеа да ги казнат бразилските промашувања во 87. минута кога Жил со силен удар од околу 20 метри ја погоди гредата при резултат 1:1.

Ова е особено голем успех за 38-годишниот бразилски капитен Дани Алвеш бидејќи сега поседува 43 трофеи во кариерата. Тој освои шампионски титули во Шпанија, Италија и Франција, беше победник во Лигата на шампионите и Купот на УЕФА, а со Бразил претходно ги освои Копа Америка и Купот на Конфедерациите. Сите овие трофеи го прават еден од најуспешните фудбалери на сите времиња.