Белоруската атлетичарка Кристина Циманоскаја се најде во центарот на вниманието откако пријави обид за киднапирање. Имено, 24-годишната спортистка го критикуваше раководството на атлетскиот тим, а потоа ги обвини претставниците на Белорускиот олимписки комитет дека сакаат да ја вратат во својата татковина.

Таа за Ројтерс изјави дека не планира да се врати во Белорусија и дека побарала помош од јапонската полиција на аеродромот во Токио. Цимановскаја рече дека нејзините тренери упаднале во нејзината соба во неделата и и рекле да почне да се пакува.

„Некои од нашите спортисти не отпатуваа за Токио да се натпреваруваат во штафетата 4х400 метри, бидејќи немаа доволно допинг тестови. Тренерот ме додаде во штафетниот тим без да ме праша и јас јавно зборував за тоа. Тогаш главниот тренер дојде кај мене и ми рече дека неколку случаи наредиле да бидам отстранета“ – изјави Цимановскаја за Ројтерс од аеродромот Ханеда.

Се плаши да се врати во својата татковина
Белорускиот новинар Тадеуш Гицан тврди дека спортистката бара азил во Австрија, и дека не сака по секоја цена да се врати во Белорусија, каде што веќе била нападната од државните медиуми поради критики кон раководството на атлетскиот тим.

„Медиумите пишуваат дека Кристина Цимановскаја, која јавно ги критикуваше режимот и спортските службеници, се испраќа од Токио во Белорусија. Очигледно, претставниците на Белоруската атлетска екипа ја однесоа на аеродром. Ова изгледа како киднапирање. До аеродромот ја придружуваа двајца членови на белоруската спортска делегација. Сега е со полиција и доброволци. На прашањето дали се плаши да патува во Белорусија, таа рече „да““ – напиша на Твитер новинарката Хана jубакова од Минск.