Јамајканката Елејн Томпсон-Херах (29) ја одбрани титулата олимписка победничка на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио, таа во финалето го истрча вториот најдобар резултат на сите времиња со 10,61 секунда.

Томпсон-Хера освои злато и на 100 и на 200 метри пред пет години во Рио , а покажа дека во Токио дошла во уште подобра форма во првата дисциплина во која се натпреваруваше.

Во финалето, таа славеше со 13 стотинки подобро време од нејзината искусна сонародничка Шели-Ен Фрејзер-Прајс (34), злато на 100 метри од Пекинг во 2008 година и Лондон во 2012 година, додека бронзениот медал и припадна исто така  на Јамајка благодарение на Шерики Џексон која  во финалето истрча 10,76.

Времето на Томпсон-Хера е вториот најдобар резултат на сите времиња на 100 метри, само Американката Флоренс Грифит истрча побрзо, 10,49 во јули 1988 година, а Јамајканката исто така го сруши олимпискиот рекорд на Грифит поставен во 1988 година за една стотинка.

Доминацијата на Јамајканските спринтери во финалето го покажува и фактот дека четвртата Ајварија Мари-Хозе Та Лу заостана 15 стотинки зад третата Џексон.