Катарскиот атлетичар Мутаз Еса Баршим и Италијанецот Џанмарко Тамбери освоија златни медали во скок во височина денеска на Олимписките игри во Токио.

Она што го пропушти пред пет години во Рио де Janeанеиро, не и сега – Мутаз Еса Баршим е новиот освојувач на златниот медал во скок во височина! Сега ќе го подели златото со Џанмарко Тамбери, бидејќи и двајцата скокнаа по 2,37, од ист број обиди.

Еза Баршим, која го има вториот најдобар резултат во историјата со 2,43 метри (два помалку од светскиот рекорд на Хавиер Сотомајор), скокна 2,37 метри, еден инч пред повеќе од пет години во Рио.

Тогаш Дерек Друин скокна 2,38 метри, но сега никој не е над Баршим.

Да, и Тамбери скокна 2,37, и апсолутно ништо не ги подели, па злато освоија и натпреварувачот од Катар и Италијанецот.

И двајцата трипати ја скршија гредата на 2,39 м.

Третото место го зазеде Максим Недасекау, кој исто така скокна 2,37 метри, но од поголем број обиди. Белорусија, исто така, постави нов национален рекорд.

Четвртото место го зазеде Кореецот Санг-хјеок Во со 2,35 метри, исто така национален рекорд, а најдобри резултати во сезоната постигнаа петтопласираниот Австралиец Брендон Старк (2,35 метри) и Михаил Акименко (2,33).