Шок во Америка, почина репрезентативецот Џек Хатон на 24 годишна возраст, објави федерацијата на САД а тоа го потврди и Меѓународната федерација.

Хатон е двоен шампион на Пан Американските игри во категоријата -81 килограм, се надеваше на настап на Олимписките игри во Токио 2020 година.

Нема детали за причината за смртта на репрезентативецот на САД во џудо.