Најдобрата словенска спортиска во уметничко лизгање Лусија Млинариќ почина во својата 32 година по долгата борба со ракот.

Млинариќ за болеста дозна во 2013 година додека беше на Светските игри во Колумбија. На тоа натпреварување Словенката го освои сребрениот медал, а следната година привремено ја победи болеста и освои уште две злата на Европското првенство, а вкупно 27 пати беше одликувана.

Кариерата ја прекина во 2015, а за жал болеста повторно и се појави минатата година од која не успеа да се излечи.

 

Vrhunska športnica, najuspešnejše in najtrofejnejša slovenska kotalkarica, prejemnica Bloudkove plakete za izjemne…

Gepostet von Matjaž Nemec am Donnerstag, 3. Oktober 2019