По подолго време меѓу номинираните за спортист на годината ги нема Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Лионел Меси за наградата која ја доделува престижната академија „Лауреус“.

Роберт Левандовски, Рафаел Надал и минатогодишниот освојувач Луис Хамилтон се главни фаворити за овогодишеното признание кај мажите.

Кај Жените прв фаворит е Фредерика Брињоде и Наоми Осака.

Во категоријата „пробивање на годината“ е Ансу Фати.

Ова се сите номинирани во главните категории: