Непоразениот светски првак во УФЦ, Хабиб Нурмагомедов по подолг период даде изјава за борбата со Конор Мекгрегор која привлече огромно внимание од светската јавност.

Во тој меч Хабиб ја оствари најголемата победа во својата кариера, а колку му значеше тој меч Дагестанецот истакна во едно интервју.

Мојата претпоследна борба, знаете сите против кого беше. На почетокот уживате во победите и тоа ви носи одредено задоволство. Во последно време не уживам толку, освен во таа една борба. Во таа борба со задоволство го претепав тој човек. Имав борби во кои знаев дека можам да го повредам противникот. Не сакав тоа да го направам, не сакав да им скршам нешто и наоѓав начин да им овозможам тапкање. Ова е брутален спорт, но никогаш немав намера да повредам некого и да му нанесам преголема болка. Повторувам, освен во една борба,“ –искрен беше Хабиб Нурмагомедов.