Шахистите на Алкалоид се нови шампиони на Македонија во шах. На 28-то екипно првенство, првакот запиша седум победи во седум дуели, играјќи само со домашно шахисти.

Со 14 бода и со 25 победи, 16 реми и само еден пораз, „фармацевтите“ ја одбранија титулата од минатата година.

Драган Јаќимовиќ со пет победи од пет партии и ФИДЕ мајсторорот Тони Лазов со 4,5 бода од 5 меча беа најдобри кај шампионот.

Скопски Гамбит и тимот на Прилеп со десет, односно девет бода завршија на второто и третото место.

Четвртото и петтото место со по осум бода го поделија Куманово и БМ Кисела Вода, а последното место им припадна на шахистите на МШК Центар.