Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски, на Европското првенство во Таекводно кое се одржува во Сараево, БиХ, освои сребро, тој во финалето загуби од Махди Кобадабакаши кој настапува за Србија а е по потекло од Иран.

Во финале што беше четврта борба за Георгиевски, тој е поразен од поранешен светски шампион, Махди Кобадабакши ,Иранец кој се бори за Србија, во финалето загуби со тесен  резултат 18:19.

Во последната трета рунда Георгиевски имаше  водство 15:7 но не успеа да ја задржи предноста и загуби во борбата за златен медал на континенталниот шампионат.

Ова е историски медал за македонскиот олимписки спорт и секако за македонското олимписко таеквондо, овој медал се вбројува во неколкумина медали на официјални Европски првенства освоени во олимписки спортови од моментот кога  Македонија е независна држава.

На патот до финалето, Георгиевски ги победи,  Андреј Гарбар од Украина со 11:4, Динко Шегедин од БиХ со 12:7 и  Рос Даниел од Шпанија  со  11:4.