Македонија има причина за гордост, Дејан Георгиевски освои сребрен медал во таекводно на ЛОИ во Токио, а неговиот пречек во Скопје по слелувањето ќе остане запаметен во историјата на нашиот спорт.

Георгиевски ги повика неговите фанови да слават вечерва заедно со него на плоштадот Македонија во нашиот главен град а дочекот е само најава за она што вечерва се очекува да се случува во центарот на метрополата.

Освојувачот на сребрениот медал во таеквондо од 16 часот ќе биде на прием во Агенцијата за млади и спорт.

Прославата за успехот на Георгиевски во Токио е закажана за вечерва од 19:30 на плоштадот Македонија во Скопје