Репрезентацијата на Италија е нов светски шампион во ватерполо, откако денес го доби денес финалето против Шпанија со 10-5  по четвртини (2-2, 3-1, 3-1, 2-1).

„Азурите“ доминатно стигнаа до четвртиот златен медал на Светските првенства и се одлепија од велната листа на најтрофејни нации.

Фиљоли, Аикарди и Долче беа најефикасни во победничката селекција на Сандро Кампања. Италија ја враќа титулата во своите раце по пауза од осум години. Шпанските ватерполисти, пак, го загубија второто финале во низа во кое учествуваа.

Следното СП ќе се одржи во Јапонија,поточно во Фукуока.