Македонскот пливач, Давор Петровски го оствари својот најдобоар резултат во дисциплината 200 метри мешано откако во квалификациите на Светското првенство во Гванжу постигна време од 2:10:74 минути.

Ова беше доволно за тој да го освои второто место во првата од шесте квалификациски групи а во севкупниот пласман беше 45-ти во конкуренција на 51 пливач.

Петровски имаше заостанување од 12,95 секунди во однос на најдобриот во квакифиакциите, Унгарецот Ласло Чех.