На првата трка од ФИНА Светската ЦНСГ серија на маратони од 10 км кој се одржа во Доха, Катар, македонскиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев заврши на  57 место.

Евгениј Поп Ацев  трката ја заврши со 1:38:60 заостанување зад победникот Марк Антони Оливие од Франција во машка конкуренција,кај жените победи Леоине Бек од Германија.

На маратонот учество земаа 135 пливачи,односно 82 пливачи во машка и 53 пливачки во женска конкуренција.