Андреј Стојаноски го освои 8. место на Мундијалот во пливање за глуви во Сао Паоло во Бразил. Ова е одличен резултат на нашиот Стојановски на собирот на најдобрите пливачи во светот.

Стојановски исплива со време  2:01.66 за осмата позиција во финалето. Нашиот пливач подоцна вечерва ќе плива и на 400 метри мешано во финалето.