Унгарскиот пливач Криштоф Милак го сруши светскиот рекорд на Мајкл Фелпс на 200 метри пеперутка на Светското Првенство во пливачки спортови кое се одржува во Јужна Кореа.

Милак исплива време од 1:50.73 минути, што е за 78 стотинки подобро од остварувањето на легендарниот Фелпс на Светскиот шампионатот во Рим пред десет години.

Јапонецот Далија Сето го освои бронзениот медал, а Чад ле Клос од Јужна Африка се искачи на најниското место на пиедесталот и освои бронзен медал.