Македонската ракометна репрезентација вечерва  во Шафхаузен  и гостува на Швајцарија вави голем о второто коло од квалификациите за пласман на Европското првенство.

Македонија со триумф ги стартуваше квалификациите по победата над Финска од 33-24 и со нови два бода ќе направи голем чекор напрд кон пласман на завршниот турнир.

Швајцарија нво првото коло прикажа солидна игра, но очекувано загуби кај фаворитот Данска  со 31-26.

Мечот се игра со почетокот во 18:30 часот, додека претходно денеска Финска е домаќин на скандинавската пресметка против Данска.