Ракоемтарите на Алкалоид запишаа победа на својот дебитанстски настап во машката Прва лига против тимот на РК „Металург – РА“, убедлива победа со 37-18.

РК „Алкалоид“ доминираше во текот на целиот натпревар и убедливо победи, Стојков со девет и Кофилоски со седум гола се истакнаа во побендничката екипа,  во составот на Металург РА по четири погодоци запишаа Прцуловски, Неданоски и Ангелески.