Лошиот влез во мечот го чинеше Вардар 1961 нов пораз, овојпат во СЕХА лигата, додуша прв во новата сезона во гурпата Б.

За тоа што се случуваше во Украина најдобро зборува овој тајм-аут по 24 минути игра кога Мотор водеше против Вардар со 13:5.

„Што е ова бе момци? Што играте?…Што играш таму, која акција ја играш? Што се договаравме а што играте!…“ – беснееше Алушовски.

На крајот Мотор Запорожје победи со 30:23.