Слекторот Данило Брестовац по дебаклот со Египет изјави дека репрезтнацијата имала малку време за подготовки, за дуелот со Чиле најави дека можеме да ги победиме.

Со Чиле веќе игравме во Скопје, противникот е познат, Македонија треба да се издигне над актуелниот момент и да го победи следниот противник утре.

„ Не сме доволно физички подготвени за едно ваквко првенство. Имавме мал период за подготовка, мислам дека играчите ќе биде подтовени менатално и физички за дуелот со Чиле. Веќе одигравме два натпревари против Чиле, мислам дека можеме да ги победиме и да се пласираме во следната фаза“ – изјави Брестовац.