Македонската машка кадетска ракометна репрезентација на 10 јули во Струга ќе го одржи првиот собир. Со ова ќе започнат подготовкитe за настапот на Светското првенство кое ќе се игра во Скопје од 5 до 18 август.

Селекторот Данило Брестовац го објави списокот на ракометари кои ќе конкурираат за првиот тим на националниот состав на овој мундијал.

На СП нашата репрезентација ќе игра во групата Ц против селекциите на Нигерија, Аргентина, Јапонија, Данска и на Бахреин.