Македонската машка ракометна репрезентација денеска до 15:30 ќе истрча против Чиле во последниот меч од воведната групна фаза на Мундијалот во Египет.

Селекторот на Македонија, Данило Брестоавц направи една измена во составот во однос на претходниот натпревар, на местото на Дарко Георгиевски е повикан Горан Крстевски.

Македонија со победа против Чиле ќе обезбеди пласман во главната групна фаза додека ако загуби ќе игра во Президент куп.