Ракометарот на Тинекс Пролет и репрезентативец на Македонија, Мартин Поповски на крајот од сезонава ќе го кариерата ќе ја продоложи во Швајцарија,  во таборот на Амичитија.

За Поповски интерес покажуваа повеќе тимови од странство, а тој одлучи да се пресели во швајцарскиот тим чии бои ќе ги брани од следната сезона.

Десното крило во своето сиви има и Европска титула со тимот на Вардар, но минатото лето ги напушти „црвено-црните“ и потпиша за екипата на Пролет.