Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска.

Египет првиот дел го доби со 18-11, наваи дека победата нема да биде доведена во прашање, водеа во текот на целиот натпревар  и сосема заслужено запишаа победа со 6 гола разлика.

Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола,  Јусри и Санад  во победата учествуваа со по четири.

Кај Чиле  најефикасен беше Фохтман со седум гола.  Вториот натпревар од првото коло во групата се игра утре, Македонија и Шведска се среќаваат од 20:30 часот.