ЕХФ ги одбра најдобрите ракометари од второто коло во Лигата на шампионите, место имаше за еден играч од Вардар и Еурофарм Работник.

Иван Чупиќ од Вардар е избран за најдобро десно крило, Ловро Јотиќ од Еурофарм Работник е најдобро лево крило. Место во идеалниот тим имаше и за:

Жоан Ледо Менендез (Бидасоа Ирун),Себастијан Бартолд  (Алборг),Никола Карабатиќ (ПСЖ),Харалд Раинкинд (Кил) и Хендрик Пекелер (Кил).